top of page
Ürün seçiminde mükemmeliyet,
üretici seçiminde asırlık deneyim,
TriStilla Premium QualityNicea'nın en güzel zeytinlerini
özenle seçer ve yerel üreticiler ile en doğal ve kaliteli üretimi gerçekleştiririz.

Yıllardır sürdürelebilir üretim kalitemizden hiç ödün vermeyerek, aranılan tadı her hassatta daha da pekiştirerek
TriStilla Zeytinyağı'nın en üst sınıf zeytinyağları arasında yer almasını sağladık. 

Her geçen yıl artan heyecanımızı, her hasatta duyduğumuz yeni bir eserin başarısının sorumluluğunu hiç kaybetmeden, 
daha iyisini nasıl yakalarızın peşinde, zeytin ve zeytinyağı ile olan maceramızı daha da artan arzuyla devam ettirmekteyiz.

"TriStilla Zeytinyağları" sizin ve sevdikleriniz için en güzel hediye... 

HASAT

Zeytin toplama, zeytin yağının kalitesine ve maliyetine önemli ölçüde katkıda bulunan bir işlemdir. TriStilla Premium Zeytinyağının  kalitesi, diğer değişkenlerin yanı sıra, özellikle seçilen zeytinlerin olgunluğuna ve dolayısıyla hasat döneminin zamanına  bağlıdır. Kaliteli yağ elde etmek için zeytinler sağlıklı olmalı, ağaçtan (yerden değil) toplanmalı ve işlenmek üzere gecikmeden yağ değirmenine götürülmelidir. Kuşkusuz, zeytinleri elle toplamak ve dört saat içinde ezmek zeytinden şişeye kadar en yüksek organoleptik nitelikleri (aromalar, lezzet, renk, kimyasal özellikler) garanti etmede en önemli adımdır. Dikkatli elle toplama, zeytinlerin hasar ve morarma nedeniyle hızla bozulmasını önler.

seasonal-harvest-olives-puglia-south-italy_105865-1850.jpg
john-cameron-WCyjPJBzSAU-unsplash_SFW_edited_edited.jpg

TEMİZLİK

Dal, yaprak ya da taş gibi maddeler hasat esnasında zeytinin arasına karışabillir. Zeytinyağının kalitesini olumsuz etkileyen bu maddeleri ayrıştırmak gerekir.' Bu sebeple zeytinyağı üretiminde öncelikle temizlik yapılır. Hasat edilen zeytinler bunker adı verilen çukur bölümlere boşaltılır. Elevatör adı verilen taşıma bandı ile fanların olduğu bölüme taşınır. dal, yaprak, taş gibi maddeler fanlar yardımı ile  ayrıştırılır.

KIRMA & EZME

Zeytinler yaprak ve dal gibi yabancı maddelerden tamamen arındırıldıktan ve soğuk suda yıkandıktan sonra kırıcı bölümüne alınır. Taş ve granit tekerlek binlerce yıldır olduğu gibi bugün de zeytini çekirdeği ile birlikte kırıp ezerek hamur haline getirir. Bu sayede içindeki yağın kolayca çıkarılması amaçlanır. Değirmen taşı kırıcılar daha çok tercih edilmekte ve bu da yağ, su ve bitkisel maddenin kalın pürüzsüz bir macun haline dönüşmesini ve daha kaliteli bir yağ üretilmesini sağlamaktadır.

iStock-92400923.jpg
Screenshot 2022-06-04 102526.jpg

YAĞ ÇIKARMA

Ezme işleminden sonra elde edilen zeytin ezmesi, maksimum yağ verimini elde etmek için karıştırılmalıdır. Karıştırma işlemi, yağ / su emülsiyonunu parçalamak için zeytin ezmesinin yavaş ve sürekli karıştırılmasından oluşur. Yağı çıkarmak için kullanılan birkaç yöntem arasında, santrifüj yöntemi (Sürekli Sistem olarak da bilinir), zanaatkar yetiştiriciler tarafından benimsenen daha modern bir süreçtir. Santrifüj, macunu yüksek bir hızda döndürür - yağ sudan daha hafif olduğundan, bu işlem sırasında doğal olarak ayrılır.  Hiçbir kimyasal madde veya ısı uygulanmaz, çünkü bunlar zeytinlerde doğal olarak bulunan iyi besin maddelerinin yağını tüketir. Elde edilen yağ, inert, cam kaplı veya paslanmaz çelik kaplarda bir ay boyunca dinlenmeye bırakılır ve besin bakımından yüksek, lezzeti ve görünüşü mükemmel bir TriStilla Premium Quality Zeytinyağı haline dönüşür.

bottom of page