top of page

Mükemmel asidite

Güncelleme tarihi: 4 Haz 2022

Şifa kaynağı besinlerin başında gelen zeytin, birçok farklı formda mutfaklarımıza konuk olan bir üründür.

Şifa kaynağı besinlerin başında gelen zeytin, birçok farklı formda mutfaklarımıza konuk olan bir üründür. Tam mevsiminde toplanan yeşil zeytinlerin çeşitli yöntemler ile işlenmesi sonucu imal edilen zeytinyağı, en sağlıklı bitkisel yağ çeşitleri arasında yer almaktadır.


Asitlik Derecesi

Zeytinyağı ürünlerinin kalitesini belirleyen önemli unsurlardan biri asitlik derecesidir. Uzmanlar, hakiki zeytinyağının uygun asitlik derecesine sahip olduğunu belirtmektedir. Peki sağlıklı zeytinyağının asitlik derecesi nedir, nasıl ölçülür, asitlik derecesi kaç olmalıdır? Bu konuları sizler için araştırdık ve derledik.


Zeytinyağı'nın asitlik derecesi nedir?


Asitlik derecesi, gıda sektöründe ürünün aromasını, lezzetini ve kullanım ömrünü belirleyen önemli konulardan biridir. Asitlik derecesi, söz konusu kokusu gıda ürününün aromasını ve tadını belirleyen önemli bir unsurdur. Asitlik derecesi, aynı zamanda gıda ürünü içerisinde bakteri ve mantar gibi mikroorganizmaların büyüme kabiliyetini de etkiler. Bu sebeple gıda ürünlerini depolama olanaklarıyla ilgili konularda söz konusu ürünün asitlik derecesinin yakından izlenmesi gerekmektedir.Zeytinyağı ürünleri de gliserin ve oleik asit maddelerinin birleşmesinden oluşmaktadır.

Bu karışımdaki oleik asit, gliserin içerisinde tam anlamıyla karışmaz, bir kısmı yağ zeytinyağı içerisinde serbest kalır. Serbest kalan oleik asit miktarı ne kadar az olursa zeytinyağı güzel ve lezzetli olur. Bu nedenle her gıda maddesinde olduğu gibi zeytinyağının da asitlik derecesi önemlidir. Asitlik derecesi, zeytinyağı ürününün kalitesini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Zeytinyağı ürünlerinin oleik asit oranları, 100 gr’da bulunan yağ oranı ile belirlenmektedir. Zeytinyağların yağ oranları, bu sebeple yüzdelik olarak verilmektedir. En iyi zeytinyağı ürünlerinin asit oranları %0,1 ile %1 arası asit oranına sahip ürünlerdir. Asit oranı %2’den az olan zeytinyağları, ‘natürel birinci’ olarak adlandırılır. Asit oranı %0,8’e kadar olan zeytinyağları, ‘sızma’ olarak adlandırılmaktadır. %2-3 zeytinyağı asit oranları olanlara ise ‘naturel ikinci’ adı verilmektedir. İdeal asitlik derecesi düşük olduğu için bu yağlar diğer yağlara göre daha kaliteli ve pahalı ürünlerdir.


Zeytinyağının Asitlik derecesi nasıl ölçülür?Gerçek zeytinyağının asitlik oranını ölçmek için büyük donanımlı laboratuvarlara ihtiyaç bulunmamaktadır. Cam pipet, cam ölçme tüpü ve cam balon ile eczanelerden temin edilebileceğiniz bir miktar alkol eter ve asit solüsyonu asit derecesini ölçmek için yeterli olacaktır. Ölçme tüpüne koyduğunuz 10 gram zeytinyağını balon içerisine koyduğunuz 30 gram alkol eterin üstüne dökerek karıştırın. Daha sonra pipetin içine koyduğunuz asit ölçme solüsyonunu karışıma birkaç damla halinde dökün. Balonun içinde bulunan karışım ilk başta hafif kırmızı bir renk alır ardından tekrar sarı hale gelir. Balonun kızarıklığı devamlı hale gelene kadar solüsyondan damlatmaya devam edin. Pipetin göstergesine bakın. Gösterdiği değer dizyem değeridir. Değeri 10’a böldüğünüzde zeytinyağının asitlik derecesini bulmuş olursunuz. Asitlik derecesi az kaliteli zeytinyağı ürünlerini Zeytinyağı Çeşitleri ve Fiyatları sayfamızda bulabilirsiniz.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page